Týdenní komentář
Datum publikace: 22.12.2017 17:21 | Zdroj: (Atlantik)
Obchodování v předvánočním týdnu bylo na finančních trzích většinou klidné a bez reakce na řadu událostí. Ve středu v USA Kongres definitivně schválil daňovou reformu, kterou následně podepsal prezident Trump. Ve čtvrtek v Katalánsku v předčasných volbách svoje pozice posílily separatistické strany, ale evropské akcie výrazně v pátek nereagovaly. Ve čtvrtek zasedala domácí ČNB, podle očekávání ponechala sazby beze změny a naznačila, že je plánuje zvýšit až na začátku února. Koruna i domácí dluhopisy ovšem zůstaly beze změny. Globální akciové trhy také nereagovaly na výrazný nárůst výnosů na dluhopisových trzích, ke kterému došlo během necelých 2 týdnů.
Americké akciové indexy si tento týden připsaly zisky do půl procenta. Naopak akcie v západní Evropě v průměru ztrácely do půl procenta. Domácí PX index v pátek uzavřel na 1081bodech (+1,8 % t/t), v regionu ostatní burzy (Varšava, Budapešť) také posílily o necelá 2 procenta.
Poklidný předvánoční týden na pražské burze oživily dvě významnější korporátní zprávy. Představenstvo Unipetrolu doporučilo využít dobrovolnou nabídku na odkup akcií ze strany mateřské společnosti PKN Orlen. Následně potvrdil akceptaci nabídky i největší minoritní akcionář, společnost Paulinino. Nabídková cena je 380 Kč za jednu akcii Unipetrolu a období pro přijetí by mělo začít 28. prosince 2017 a skončit 30. ledna 2018. Akcie Unipetrolu uzavřely týden téměř beze změny, mírně pod zmíněnou nabídkovou cenou (-0,03 % na 376 Kč).
Druhou zprávou byly spekulace ohledně nabídky na koupi CME ze strany skupin CEFC a Penta. V médiích byla zmíněna cena 2 mld. USD, což by v případě, že by cena byla za celou společnost, znamenalo cca 14% prémii vůči současné tržní ceně. Akcie reagovaly růstem o 5,7 % t/t na 103,5 Kč a byly tak nejvíce rostoucím titulem na pražské burze. Dařilo se také pojišťovně VIG (+4,3 % na 678 Kč), která šla dokonce i proti klesajícímu sektoru pojišťoven v Evropě. VIG oznámila další akvizici v pobaltských státech, nicméně důvody růstu vidíme spíše v technických faktorech jako úpravy portfolií institucionálních investorů před koncem roku. Dařilo se také Monetě (+4,1 % na 82,1 Kč), která po většinu roku zaostávala za sektorem a ke konci roku to částečně dohání. V červených číslech v mezitýdenním srovnání zakončily bez významnějších zpráv jen TMR (-1,4 % t/t) a O2 CR (-0,5 %).
Poslední týden v roce bude na většině trhů zkrácený o vánoční svátky v pondělí a úterý, včetně Burzy cenných papírů Praha. Pouze ve Spojených státech se burza znovu otevírá již v úterý 26.12. Týden bude přirozeně chudý na významné události. Těsně před víkendem prezident Trump podepsal schválenou reformu daní, a ta tak bude moci vstoupit v platnost k 1.1. Kongres rovněž na poslední chvíli odhlasoval prodloužení financování pro federální vládu o měsíc, čímž se vyhnul možnému zavření vládních úřadů. Z těchto důvodů by trhy mohly mít důvod k pokračujícímu optimismu. Na druhou stranu je možné očekávat vybírání zisků po úspěšném roce především v USA, a proto máme na poslední týden v roce celkově neutrální výhled. Trh může mezi svátky trpět nízkou likviditou a vykazovat tak větší volatilitu na některých titulech.
Mezi makročísly se bude ve středu sledovat spotřebitelská důvěra v USA za prosinec, kde se čeká jen o málo nižší hodnota než posledně (128 vs. 129,5 b.), a také probíhající prodeje domů za listopad (oček. -0,5 % m/m po +3,5 % m/m v říjnu). Ve čtvrtek budou na pořadu tradiční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. 240 tis. po 245 tis.) a index nákupních manažerů Chicago za prosinec (oček. 62 po 63,9 b.).