10 zemí, jež drží v rukou zlato světa – 4. část (závěr)
17.4.2013 14:00
5. Čína
- Zlaté rezervy: 1 054,1 tun
- Procento zlata z celkových devizových rezerv: 1,7%
- HDP: $7,3 bilionů (2. místo na světě)
- Výkon akciového trhu: Shanghai Composite ve 3. kvartálu 2012 klesl o 6,6%, vzhledem ke stejnému období minulého roku klesl o 5,4%.
4. Francie
- Zlaté rezervy: 2 435,4 tun
- Procento zlata z celkových devizových rezerv: 71,6%
- HDP: $4,77 bilionů (5. místo na světě)
- Výkon akciového trhu: CAC ve 3. kvartálu 2012 posílil o 4,9%, vzhledem ke stejnému období minulého roku posílil o 6,1%.
Francie se nachází v zajímavé situaci. Socialistický prezident Francois Hollande nesouhlasí s úsporami v ekonomice zavedenými jeho předchůdcem Nicolasem Sarkozym. Země však nechce přijít o status „druhé nejsilnější ekonomiky“ eurozóny, hned za Německem. Za nová ekonomická opatření ale bude muset platit, a to představuje problém, protože bohatí lidé, od kterých vláda chce vybírat vysoké daně, budou pravděpodobně odcházet ze země. Francie nakonec možná bude muset své zlato prodat, ale bude ho potřebovat jako nárazník pro případ pádu eura.
3. Itálie
- Zlaté rezervy: 2,451,8 tun
- Procento zlata z celkových devizových rezerv: 72%
- HDP: $ 2,2 bilionů (8. místo na světě)
- Výkon akciového trhu: Borsa Italiana MIB ve 3. kvartálu roku 2012 posílil o 5,7%, vzhledem ke stejnému období minulého roku se jeho výkon nezměnil.
Itálie má finanční problémy, a ty jsou příliš velké na to, aby se daly odstranit. Z mnoha pohledů je pro zbytek Evropy právě toto největším ekonomickým rizikem. 61 milionů obyvatel Itálie se řadí v počtu na 23. místo na světě, co do velikosti HDP je země 8. nejsilnější ekonomikou. Itálie je také součástí WGA, ale vyvstává zde závažný problém. Itálie může zlato prodat, aby tak navýšila kapitál, ale ztratí tak svou ochranu v případě pádu eura. Pro případný zpětný nákup zlata však země nemá prostředky vzhledem k vysokému počtu důchodů a jiných dávek k vyplácení.
2. Německo
- Zlaté rezervy: 3,395,5 tun
- Procento zlata z celkových devizových rezerv: 72,4%
- HDP: $3,6 bilionů (4. místo na světě)
- Výkon akciového trhu: DAX ve 3. kvartálu 2012 rostl o 12,4%, vzhledem ke stejnému období minulého roku posílil o 22,3%.
I přesto, že bylo Německo v minulosti donuceno část zlata prodat, pravděpodobně si ponechá základnu jako ochranu vůči upadajícímu euru. Euro je koneckonců slabší verze marky. Podle počtu obyvatel se Německo řadí na 16. místo na světě, ale řazeno podle HDP se nachází na 4. místě. Co by se asi stalo, kdyby Německo začalo prodávat zlato ve snaze koupit ještě více papírových aktiv od PIIGS jejich bank (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko)? Pro mnohé ekonomiky eurozóny by to snad na počátku bylo stimulem, ale Angela Merkelová a její nástupci by byli ponecháni na pospas vysoké inflaci bez hmotných aktiv jako ochrany. Německo pravděpodobně bude kvůli WGA muset nějaké zlato prodat, ale velmi pravděpodobně si ponechá, co jen bude moci, jako nárazník pro případ zániku eura, nebo pro případ, že bude rychle potřebovat hotovost pro další finanční pomoc PIIGS.
1. USA
- Zlaté rezervy: 8,133,5 tun
- Procento zlata z celkových devizových rezerv: 75,4%
- HDP: $15 bilionů (1. místo na světě)
- Výkon akciového trhu: S&P 500 ve 3. kvartálu 2012 posílil o 5,7%, vzhledem ke stejnému období minulého roku posílil o 15,5%.
Vzhledem k faktu, že americký dolar je světovou rezervní měnou a HDP země je největší na světě, by nemělo být překvapením, že USA jsou největším držitelem zlata. Rozšiřování měnové zásoby FEDu však může obstát pouze tehdy, pokud bude měna podepřena hmotnými aktivy, jako je právě zlato. Představte si, že konspirační teorie jsou pravdivé a Ford Knox a ostatní úschovny jsou skutečně prázdné. Je to právě zlato, masivní HDP a bohatství v podobě přírodních zdrojů, které drží dolar na pozici světové rezervní měny. Pokud se WGC ve svých odhadech nemýlí, bude dolar ještě nějakou dobu rezervní měnou i přesto, že ratingové agentury sníží USA hodnocení.
Autor: eAkcie.cz