Američané již (ne)platí tolik církvím
29.6.2013 09:59

Nelze ovšem říci, že zdroje finančních darů náboženským institucím začínají vysychat. V podstatě řečeno v současné době činí 32 % všech charitativních darů, což je ale níže oproti 38 % zaznamenaných před dekádou. A očekává se, že tento počet bude nadále klesat. Je zde ovšem důvod myslet si, že příští generace může být dokonce méně velkorysá vůči náboženským institucím. Jeden ze tří lidí v USA pod 30 let nemá žádnou náboženskou orientaci oproti poměru 1:10 v případě lidí nad 65 let. To vyzkoumal Pew Research Center. Mezi všemi dospělými obyvateli USA nemá příklon k náboženství 20 % lidí vs. úroveň 15 % v roce 2007.
Více než 13 mil. lidí, tj. téměř 6% veřejnosti, se identifikují jako ateisté či agnostici a 33 mil. o sobě říkají, že nemají žádnou zvláštní religiózní příslušnost. Namísto, aby realizovali dary církvím, spíše se věnují sekulárním organizacím jako je podpora umění (7,8%), pomoc zvířatům a životnímu prostředí (6,8%) a také vzdělávání.
Je třeba upozornit, že univerzity a vzdělávací subjekty mají nejvíce sofistikovaný program získávání peněz v USA a organizace Giving USA odhaduje, že 80% nejvíce bohatých právě charitou podporuje centra vzdělávání.
Některé církevní subjekty samozřejmě používají i sociální média k oslovení svých (nejen) věřících. Například webstránky jako jsou GiveMN.org a iBakeSale.com dovolují lidem darovat finance místním kostelům. Dvě třetiny kongregací nyní nabízejí i elektronické dary.
Zatímco církve tedy mohou ztrácet, celkový nárůst v charitativní aktivitě je brán jako dobré znamení pro ekonomiku. Zhruba 70% charit předpokládá navýšení v darech v tomto roce. Nicméně zatím tento objem zdaleka nedosáhl úrovně před recesí, když v roce 2007 proteklo charitou přes 344 mld. USD.
Autor: Martin Korna, eAkcie
Zdroj: Pew Research Center