Co jsou to peníze, proč jim důvěřujeme, a proč se staly tak matoucí? – 3. část
23.5.2012 10:57

Centrální banka Velké Británie vytvořila miliardy liber skrze kontroverzní politiku zvanou kvantitativní uvolňování, neboli QE (Quantitative Easing).
A to proto, že v systému už není k dispozici dostatek peněz (nebo bychom měli spíše říci dluhu?), k dostatečnému promazávání soukolí ekonomiky.
Jen centrální banky mohou peníze tvořit a mohou je tvořit jen tak ze vzduchu. Britská centrální banka to naposled udělala v únoru, když vytvořila 50 miliard liber.
„Děláme prakticky to, že rozšíříme hospodářskou rozvahu. Na jednu stranu dáme hotovost a na druhé straně ji vyvážíme koupí dluhopisů,“ vysvětluje Paul Fisher, jeden z 9 členů Monetary Policy Commitee (Komise monetární politiky – jeden z orgánů Centrální banky Velké Británie), která má za úkol rozhodovat o výši úrokových sazeb a QE.
Paul Fisher je rovněž výkonným ředitelem pro trhy v Bank of England, která zodpovídá za provádění QE. Fisher tvrdí, že centrální banka peníze neutrácí, ale „vyměňuje peníze za finanční aktiva“ – tato aktiva, neboli státní dluhopisy, jsou v podstatě balíky státního dluhu.
Podle teorie o QE by centrální banka měla nakoupit vládní dluhopisy od finančních institucí, jako jsou penzijní fondy a pojišťovny. Potom vytvoří peníze, které by měla postupně použít pro lepší chod ekonomiky.