Co vlastně dělá burzovní makléř celý dlouhý den? 1. část
8.4.2013 23:23

Rozhodli jsme se jednoho takového burzovního makléře zeptat na pár otázek. Souhlasil, a za podmínky zachování anonymity přiblížil denní rutinu svou a svých kolegů.
Makléř vykonává příkazy svých klientů. Klienti sami ze svých účtů obchodovat nemohou.
„Zjednodušeně řečeno, makléř je člověk, který zprostředkovává klientovy příkazy na burze. Téměř všichni brokeři v NYSE obchodují právě pro své klienty, tedy nikoli pro sebe nebo své firmy.“
Makléř svým klientům poskytuje informace.
Klienty takového makléře mohou být banky, hedgeové, investiční, nebo penzijní fondy, soukromé osoby, nebo vysoce bonitní klienti.
„Jsme očima a ušima akcií našich klientů. Zasazujeme informace do kontextu, informujeme je o tom, co se na trhu děje a zajišťujeme likviditu skrze dalších asi sto burzovních makléřů.“
Na živobytí si vydělávají díky komisím z každého provedeného obchodu.
Makléři náleží provize z každého provedeného obchodu. Ta se může pohybovat od půl pence nebo pět centů za akcii, vysvětluje makléř.
Makléřův pracovní den začíná několik hodin před otevřením burzy.
„NYSE otevírá v 9:30 ráno a zavírá ve 16:00 hod. odpoledne, ale makléři začínají pracovat daleko dříve. Do práce přicházejí mezi 7:30 a 8:00. V tuto dobu obvykle přečtou noviny, projdou news-wires (real-time finanční zprávy), zapínají Bloomberg terminal (počítačový systém pro analýzu a obchodování real-time finančních dat), a čtou emaily od svých klientů.“
Pak začínají přicházet obchodní příkazy a žádosti o „look“.
„Okolo 9 hodiny ráno začínají přicházet první obchodní příkazy a takzvané „look requests.“ Když někdo požádá o „look „ blízko otevření nebo zavření trhů, znamená to zjištění ceny open nebo close, a zjištění rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Pokud přijde žádost na „look“ uprostřed dne, znamená to zjištění něčeho důležitého o dané akcii, například kdo kupoval, kdo prodával, různé zvěsti a novinky, které se zde na NYSE šíří. Makléř se obyčejně na tyto informace dotazuje specialistů.“
Při otevření nastává naprostý zmatek.
„Trhy otevírají v 9:30 ráno. Od 9:15 do 9:45 panuje chaos, tak je tomu už roky. V čase od 9:45 do 10:00 se všechno začíná pomalu usazovat a počítačové programy provedou většinu obchodů. Občas také komunikujeme přímo, to když je obtížnější najít protistranu obchodu.“
Pak nastává čas oběda. Makléři jedí většinou na svých pracovních místech.
„Jíme při práci. Odejít nemůžeme, na to je příliš mnoho práce.“
Okolo 15:30 odpoledne se tempo opět přiostřuje.
„Okolo 15:30 je rychlost šílená. Všichni klienti chtějí znát uzavírací ceny a objemy.“
Pokračování příště
Autor: P.Kliment, A. Kulhánková
Zdroj: Marketwath