Dividenda, aneb kolik zaplatí výrobci léčiv za výzkum a vývoj?
25.3.2014 00:00
Farmaceutické společnosti již jsou dlouho lídry v oblasti výzkumu a vývoje, zaměřují své úsilí na vývoj a uvedení na trh nových , levnějších a účinnějších léků pro spotřebitele na všech trzích. Výzkum ukazuje, že náklady na výzkum či vývoj nového léku může snadno přesáhnout 1 miliardu USD, a v mnoha případech stojí více jak 4 mld. USD a to je pro řadu společností neúnosné.Právě proto výdaje na výzkum a vývoj hrají tak důležitou roli v rozvoji farmaceutického průmyslu a uvědomují si to i vlády jednotlivých zemí, takže se podílejí na financování velkých výrobců léků resp. jejich výdajů na vývoj nových léků.Prezident Obama požádal o témeř 148 mld. US dolarů jako dotaci na výzkum a vývoj.Většina výdajů je věnována základnímu výzkumu mechanismů nemoci, která vystupuje jako základ pro výzkum ve farmaceutickém průmyslu. Finanční prostředky rovněž plynou i z vládních organizací včetně Evropské unie a to již v sedmém rámcovém programu.
Z investorsky zajímavých a tímto programem podpořených společností vybíráme následující :
Bristol - Myers Squibb ( BMY )
Pfizer ( PFE )
AbbVie Inc ( ABBV )
Eli Lilly ( LLY )
Merck ( MRK )
Johnson & Johnson ( JNJ )
Pokud jde o zisk, existuje jednoznačný vztah mezi tím, kolik společnost vynakládá na výzkum a vývoj a cenou její akcie vzhledem k návratností investice.Velmi pravděpodobně je to způsobeno řadou faktorů, z nichž jeden z nejvýznamnějších je podpora výzkumu a vývoje v řádu mld. USD, tyto investice nezatěžují běžný obchodní chod společností, ale vytvářejí prostor rádoby ekonomicky nezávisle tvořit předpoklady pro další potencionální růst celého odvětví.
Nicméně , můžeme shrnout, že výhody investic do akcií farmaceutických společností mají stále svojí aktuálnost a poplatnost s výhodou i pro drobné investory a to ve dvou rovinách jednak při schválení revolučního léku okamžitým skokovým nárůstem a zároveň pravidelnou výplatou dividendy.