Evropa také zažívá rally…jak dlouho?
28.5.2013 21:29
Čím horší situace ve fiskální sféře bude, tím větší bude očekávání trhů, že ECB bude nadále realizovat známé OMT (Outright Monetary Operations). Samozřejmě, že přímá monetizace je silnější, ale současná cesta Evropské centrální banky formou kolaterálu také nemusí být neúčinná.
Maďarská centrální banka snížila hlavní úrokovou sazbu o 25 bps. na 4,5% a od začátku roku tak byla realizováno ponížení sazeb o 100 bazických bodů. MMF ovšem již varoval, že další pokles sazeb by mohl oslabit forint a podkopat finanční stabilitu. Na začátku tohoto týdne rovněž Izrael ponížil sazby, tj. vypůjční náklady.
Ke španělskému deficitu lze uvést, že tato země zřejmě může být tou nejméně pravděpodobnou, které se v rámci EU podaří srazit deficit rozpočtu pod cílovou hranici 3% ve vztahu k HDP a to poté cov minulém roce dosáhl tento poměr 10,6%. Předpoklad MMF poměru národního dluhu k HDP vzrostl o 7,6% v tomto roce a o 5,8% v roce příštím na 97,6%. Jedná se o největší růst v eurozóně. Evropská komise tak může v tomto týdnu poskytnout Španělsku, Itálii, Francii a Slovinsku dodatečný čas na redukci jejich rozpočtových nedostatků.