Goldman Sachs: FED spustí další kolo kvantitativního uvolňování
20.6.2012 17:05

FED by také mohl rozšířit Operaci Twist, ačkoli podle pana Hatziuse „není tato strategie příliš atraktivní.“ Program zahrnuje to, že FED prodá střednědobé dluhopisy a zisk z prodeje využije ke koupi dlouhodobých, například 10-letých dluhopisů, což efektivně sníží dlouhodobé úrokové sazby. Tento program končí na konci června.
„Myslíme si, že rozšíření Operace twist by nemuselo být samo o sobě dostatečné, a proto očekáváme, že bude brzy následováno další formou uvolnění,“ řekl pan Hatzius.
Poté dodal, že by místo toho pomohl „dostatečně rozsáhlý program,“ který by zahrnoval cenné papíry kryté hypotékami, a ačkoli „je málo pravděpodobné, že by byl takový program velmi efektní,“ neznamená to, že by jej funkcionáři FEDu neměli zavést.
„Riziko inflace je velmi malé, a i kdyby se zvýšilo, funkcionáři FEDu by měli být snadno schopni dostatečně zpřísnit pravidla.“
Navíc by FED mohl volit další nekonvenční způsoby, jako například slib nezvýšit úrokové sazby do doby, než se míra nezaměstnanosti sníží na určitou konkrétní úroveň, a nominální výše HDP dosáhne určitého cíle.
Analytici sice souhlasí, že americká ekonomika čelí hlubokým problémům, ne každý však očekává opatření za hranicí Operace twist.
„Myslím, že FED bude chtít šetřit munici na pozdější dobu, když už budeme lépe vědět, kam směřuje Evropa a co z toho bude plynout. Takže naše očekávání se týkají pouze rozšíření Operace twist, nic víc,“ řekl Rob Rennie, ředitel FX Strategy Wespac Bank v Sydney.
Gerald Hanweck, profesor finančnictví na univerzitě George Manson, řekl, že nejpravděpodobnějším řešením je, že FED odloží rozhodnutí o uvolňování až do dalšího zasedání.
„Myslím, že FED už nemá munici. Dochází mu pára. Jejich QE mají stále menší vliv na ekonomiku. Pro některé lidi by jakákoli další forma uvolnění, včetně Operace twist, byla velkou nevýhodou. Takže je velmi pravděpodobné, že rozhodnutí odloží do dalšího zasedání, protože se očekává, že současná Operace twist skončí do konce června.“
Podle pana Hanwecka by americké ekonomice pomohly spíše stimuly, jako je snížení daní, což by prospělo jak jednotlivcům, tak podnikové sféře. Také pomoc podnikům, aby mohly investovat, by byla podle něj velmi prospěšná. FED by také mohl zavést „extrémní“ opatření, jako je podpora poptávky po firemních dluhopisech.
„Může je nakoupit, pokud bude chtít jít do extrému, může začít nakupovat krátkodobé firemní cenné papíry. Je to jedna z možností. Extrémní možnost, ale mohou to udělat,“dodal.
A. Kulhánková, P. Kliment, eAkcie.cz (překlad cnbc.com)