Investiční bankéři trpí stresem
5.6.2015 10:24
Zatímco průzkum společnosti CareerCast z roku 2014 zařadil mezi nejvíce stresová povolání práci hasičů, taxikářů, PR pracovníků, vojáků, pilotů či policistů, my víme i o dalších profesích, které kvůli působení stresu nemusí dobře končit. Mezi ně patří například práce investičního bankéře.
Peníze nejsou všechno
V Německu se řadí bankéři mezi deset nejlépe placených profesí. Ročně si vydělají 150 až 300 tisíc eur. V České republice podle tabulek za 1. čtvrtletí roku 2014 získali specialisté v oblasti finančního a investičního poradenství více než 70 000 korun českých za měsíc. Přestože jejich platy v posledních letech klesly, stále jsou o mnoho vyšší než průměrná měsíční mzda.
Peníze však nejsou všechno a je to právě psychické zdraví, které platí až příliš vysokou daň, jenž se leckdy vysokým příjmům nevyrovná. Americké studie prokázaly, že lidé, kteří pracují jako investiční bankéři, jsou náchylní k výbuchům vzteku, nespavosti, alkoholismu a jejich stravovací návyky také nejsou v pořádku. Pracují více než 100 hodin týdně a žijí tak na hraně života. Po několika letech, obvykle čtyř až pěti, jsou tito zaměstnanci nuceni zvážit, zda-li budou v práci pokračovat, nebo dají přednost svému zdraví. Průzkum ukázal, že pouze 40% sledovaných investorů se rozhodlo začít pracovat na zdravém životním stylu a opustit dosavadní pracovní pozici.
Odkud stres přichází
Investiční bankéř pracuje s lidmi, musí je chápat, znát jejich záměry a cíle a především být vstřícný, jak tvrdí Vladimír Dlouhý, jeden z významných investičních bankéřů. Zaměstnanec je nucen potlačit své pocity, pracovat kdykoliv a kdekoliv a být vždy připravený, právě to dělá z bankéřů profesionály, dodává.
Tip na knihu:
Jestliže si myslíte, že investiční bankéři nemají srdce a jejich život je pouhá touha po penězích, pak si přečtěte knihu s názvem Chamtivost bez hranic a uvidíte, že tomu tak opravdu může být. Autorka knihy, Anne T., působila jako brokerka a její život se točil kolem různých intrik a především touhy po penězích. Finanční thriller čtenářům ukazuje svět, jenž se nestydí za chamtivost, cynismus, agresivitu a bohužel ani za způsobení finanční světové krize.