Které měny jsou na trzích nejvíce obchodované? TOP 10
9.8.2013 10:34
TOP 10 měn
Není žádným překvapením, že v čele seznamu je USD, s kterým se realizuje téměř 85% transakcí na zahraničních devizových trzích. Nicméně do doby založení US FED v roce 1913, byly v USA emitovány různé měny. Na konci 18. století a během americké revoluce, tisknul Continental Congress své první papírové peníze, známé jako continentals. Ovšem inflace rapidně rostla a continentals se staly velice rychle bezcennými.
Založení The First Bank of the United States v roce 1791 bylo prvním pokusem typu centrální banky, který ovšem nebyl dobře přijat většinou zemědělskými voliči. Když v roce 1811 platnost 20-ti letého bankovního zákona vypršela, hlasy v Kongresu ji nebyly schopny obnovit.
Další byla The Second Bank of the United States v roce 1816, ale ta měla podobný osud. Tzv. Free Banking Era (1836-1865) měla státem ovlivňované banky a neřízené „volné banky“, které vydávaly vlastní dluhopisy, které byly umořitelné mj. zlatem. Po následné finanční panice v pozdním období 19. století a začátkem 20. století, byla americká veřejnost připravena pro centrální banku. V roce 1913 prezident Wilson podepsal Federal Reserve Act do formy zákona.
Na druhém místě se nachází EUR, které bylo zavedeno v roce 1999 a jeho současný podíl na denních transakcích činí 39%. Ustanovení nové společné měny a centrální banky, která hlídá tuto měnu, nebylo lehkých úlohem. Zejména pokud si představíme německou marku, francouzský frank, italskou liru atd. a kolik organizací se muselo přizpůsobit používání EUR. Smlouva z Maastrichtu v roce 1992 položila dlouho očekávanou ideu na papír a vytvořila jednotnou měnu. V roce 1998 byla založena i ECB.
S podílem kolem 19% na objemu denních operací se na třetím místě nejvíce obchodovaných měn nachází japonský jen (JPY). Historie této měny spadá do roku 1871, když byla oficiálně přijata jako japonská měna vládou Meiji. V roce 1882 byla ustanovena Bank of Japan podle zákona o centrální bance.
Na konci 2. světové války, byla banka reorganizována podle nového zákona o Bank of Japan. Zákon stanovil úkoly banky jako regulátora měny a rovněž kontrolu a realizaci úvěrů a financování všeobecné ekonomické výkonnosti země. Tento zákon z roku 1942 byl několikrát aktualizován (doplňován) a kompletně byl revidován v roce 1997. Odráží moderní principy centrálního bankovnictví: nezávislost od fiskálních autorit a transparentnost.
Dále do TOP 10 nejvíce obchodovaných měn náleží následující položky:
4. Britská Libra (GBP) s 13% podílem
5. Australský dolar (AUD) s podílem 7,6%
6. Švýcarský Frank (CHF) s podílem 6,4%
7. Kanadský dolar (CAD) s podílem 5,3%
8. Hongkongský dolar s podílem 2,4%
9. Švédská Koruna (SKK) s podílem 2,2%
10. Novozélandský dolar s podílem 1,6%