Měly by si Spojené státy více půjčovat?
5.6.2012 21:27

Pro Larryho Summerse, bývalého ministra financí a poradce prezidenta Obamy, znamenají nízké sazby příležitost k půjčování.
Základní myšlenkou je, že pokud vláda potřebuje učinit jisté investice – například opravit mosty, nebo renovovat vybavení armády – měla by pro tento účel využít půjček, dokud úrokové sazby zůstávají nízké. Jestliže bude vláda s investicemi otálet, úrokové sazby se pravděpodobně zvýší, což se promítne do celkových nákladů dané investice.
Další půjčování se někomu může zdát kontraproduktivní, zvláště, když vláda USA má deficit dosahující $ 1 bilionu. Pan Summers však tvrdí, že pokud je si vláda svého dluhu vědoma, není potřeba obav..
„Země, které jsou pokládány za bezpečný přístav, a mohou si díky tomu dlouhodobě půjčovat za velmi nízké úroky, by si měly pospíšit této příležitosti využít. Tento postoj by měli zaujmout také všichni ti, kteří se obávají vznikající dluhové krize, protože čím více se obávají o budoucí možnost a schopnost si vypůjčit, tím větší je důvod si půjčit dnes dlouhodobě.“
Cena dluhu pro USA sice je velice nízká již po celé dva roky, ale kongres jí, až na řídké výjimky, doposud nevyužíval.
V tomto případě by si vláda měla, podle pana Summerse, vzít k srdci impulz ze soukromého sektoru. „Každý rozumný obchodní vedoucí by tohoto momentu využil k načasování dluhu. A vády rozvinutého světa by to také měly udělat.“
A. Kulhánková, P. Kliment, eAkcie.cz, preklad cnn.com