Německo se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovních sil
11.7.2013 22:20
Dle statistik úřadů práce pracuje v Německu okolo 27 tis. Čechů, před otevřením trhu zde pracovalo okolo 17 tis. Češi jsou po zaměstnancích z Maďarska a Polska třetí nejpočetnější komunita ze zemí, jenž vstoupily v roce 2004 do EU. Slováků zde pracuje okolo 16 tis.
Německé pracovní úřady čekaly příliv nových zaměstnanců již začátkem května 2011. Odhady tehdy počítaly s počtem okolo 200 tisíci pracovních ze zemí nových čelnu EU, tedy především ze zemí střední a východní Evropy. Avšak realita byla jiná tento odhad se naplnil až po dvou letech, kdy je zcela volný pracovní trh.
Z Německa sílí hlasy, že otevření pracovního trhu přišlo příliš pozdě. Ostatní členské státy již zhodnocují dřívější otevřený pracovní trh. Na německém pracovním trhu chybějí kvalifikovaní zaměstnanci v pečovatelských a zdravotnických službách. Dále ve stojírenství a technických oborech vůbec podobně jako v České republice. Volná pracovní místa jsou v gastronomii, hotelnictví nebo nákladní autodopravě.
Německo se dlouhodobě potýká s nedostatkem učňovských profesí a to i přesto, že zde funguje duální systém učňovské výchovy. Statistiky hovoří až o 50 % poklesu učňů za 10 let. Aby bylo zajištěno uplatnění nových učňů je příprava na povolání spojena s praxí u vybraného zaměstnavatele. Zaměstnavatel učně podporuje až do získání výučního listu. V průběhu studia mu platí náklady a dává možnost přivýdělku. Nicméně poptávka po učňovských oborech u mladých Němců není příliš v oblibě, zvláště na území bývalého východního Německa.
Autor: P. Kliment, eAkcie
Zdroj: Atraktivni-prace.cz