Pět technologií, které by mohly změnit vše – 3. část
29.5.2012 10:08

Vědci se snaží realizovat tuto myšlenku mnoha způsoby – a všechny jsou stále dost problematické. Jeden model například využívá energii foukajícího větru k stlačování vzduchu v podzemních komorách. Vzduch se pak plní do plynem poháněných turbín, aby fungovaly efektivněji. Jedna z překážek je však najit velkou použitelnou podzemní dutinu.
Stejně tak i velké baterie dokážou uschovat větrnou energii pro pozdější využití, ale některé existující technologie jsou drahé a ostatní nejsou velmi efektivní. Vědci hledají nové materiály, které by zlepšily výkon, ale velké technické pokroky v tomto směru zatím nejsou příliš pravděpodobné.
Technologie lithium-ion baterií vypadá nejslibněji právě pro využití pro takovéto zásobárny. Nesetkávají se v této oblasti s tolika omezeními, jako u automobilů. Jak se zlepšuje výkon a klesají ceny, energii je možno distribuovat v malých výkonných lithium-ion bateriích v síti, velmi blízko ke spotřebiteli. Tam by se mohl skladovat přebytek energie z obnovitelných zdrojů a zajistit tak stálý přísun energie do sítě, což by zredukovalo potřebu záložních paliv z fosilních zdrojů. A společnosti se mohou zaměřit na vývoj technologií pro baterie do aut.
A. Kulhánková, P. Kliment, překlad wsj.com
Pět technologií, které by mohly změnit vše – 1. část
Pět technologií, které by mohly změnit vše – 2. část