Shell: Rozsah černého trhu pohonných hmot je neúnosný
1.3.2013 10:33

Před 21 lety byla společnost Royal Dutch Shell první zahraniční akciovou společností, která v Česku otevřela benzinovou pumpu.
Dnes jich tu má celkem 181, což ji řadí na čtvrté místo. V tržbách je na tom podle odhadů ještě výše. Přesné podíly nikdo nezveřejňuje a podle šéfa českého zastoupení Shell Petra Pražského by to ani neprošlo přes antimonopolní úřad.
„Už to překračuje jakoukoli únosnou míru,“ říká Pražský, jenž se nedávno stal i prvním Čechem, který řídí provoz, marketing, strategii a další rozvoj čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě.
V několika faktorech. Dostupnost zásobování paliv je pro Česko ideální. K tomu přistupuje silná konkurence. Na podzim v roce 1992 jsme byli první zahraniční firma, která tu otevírala čerpací stanici.
Nastal obrovský boom rozvoje, který pokračoval setrvačností až do stavu, kdy máme v porovnání s jakoukoliv jinou sousední zemí včetně tak vyspělé motoristické země, jako je Německo, násobně větší počet čerpacích stanic jak na počet aut, tak na počet obyvatel i počet ujetých kilometrů.
Přesto ale velká konkurence představuje výhodu pro řidiče. Jste nuceni hledat co nejnižší ceny?
To ano, ale neřekl bych, že to je nezbytně tlak na cenu. Je to situace, kdy začínáte zjišťovat, že cenou se daleko nedostanete, pokud nechcete začít podnikat způsobem, který není v této zemi legální. Konkurence vytváří i tlak na služby a kvalitu.
To je v pořádku, dokud ten tlak konkurence nezačíná být nepřiměřený – například že někdo začíná konkurovat nelegálním způsobem.
Narážíte na černý trh. Jak jsme na tom v tomto ohledu v porovnání se zahraničím?
Říkejme tomu spíš šedý trh. Ten existuje všude. Odhaduje se, že tvoří v zahraničí tak do pěti procent celkové spotřeby. V našem případě se jedná podle střízlivého odhadu ministerstva o 15 procent a my si myslíme, že je to ještě víc. To už překračuje jakoukoliv únosnou míru.
Hrozí, že kdyby stát v dohledné době neomezil vysoký podíl černého trhu, že by se tu firmám, jako je Shell, přestalo vyplácet podnikat a odešly by?
Já myslím, že se Česká republika dostala do určitého bodu zlomu. Za poslední roky odsud odešla řada významných firem, jako je třeba BP, Aral, ConocoPhillips nebo Exxon.
Nechci tvrdit, že to bylo zdůvodněno šedou ekonomikou. Ale mohlo by se stát, že pokud se tady něco zásadního nenarovná, tak skončíme jako Moldávie nebo Albánie, kde je podnikání na trhu pohonných hmot velmi obtížné.
Řešíte daňové podvody a rozsáhlý černý trh v Česku se svými nadřízenými v centrále Shell?
Pravidelně. A jeden z mých úkolů je se významně v tomto angažovat. Což dělám. Snažíme se společně s Čeprem a Českou asociací petrolejářského průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvy hledat nejlepší řešení problému. O situaci se zajímá i můj nadřízený, viceprezident Shell pro Evropu.
Při našich pravidelných jednáních je jedním ze standardních témat omezení daňových úniků v České republice a narovnání zdejšího tržního prostředí, a co pro to naše firma dělá. To je pravidelný bod. Většinou poměrně rozsáhlý.
Zdroj: iHned.cz, eAkcie.cz