Zprávy
Americké akcie váhají před záměry FED
Dosavadní pozitivní průběh obchodování na US trzích je stále důrazněji negativně ovlivňován výhledem snížení intenzity stimulace ekonomiky od US centrální banky FED, který je známý jako kvantitativní uvolňování, neboli QE. Jak ukázal report FOMC Minutes z jednání FOMC FED ze dne 31.7. t.r. jsou reprezentanti komise naladěni uspokojivě ve vztahu k možnému snížení nákupu aktiv (státních dluhopisů a MBS) od FED v dosavadním objemu 85 mld. USD měsíčně a uvedené rozhodnutí má být přijato do konce t.r.
Ropa v centru zájmu spekulantů
Hlavní světová komodita ropa skončila ve čtvrtek na NYMEX ziskem 0,5%, ovšem v závěru týdne je spíše na trhu tendence bez výraznějšího pohybu. Nicméně stále obchodníci s komoditami sledují aktuální situaci v Egyptu, který vytváří svou nestabilitou podpůrnou půdu pro možný pohyb ropy nahoru.
Kdo to prodává US akcie? Buffett, Paulson i Soros
Přestože (nebo právě proto), že si akciový trh v USA za poslední 3 měsíce připsal k již předchozím ziskům přírůstek 6,5%, několik známých top investorů se v poklidu zbavuje svých US akcií. Zejména je třeba jmenovat W. Buffetta a jeho společnost Berkshire Hathaway(NYSE: BRK A) cena akcií třídy A již dosáhla hodnoty 174755 USD. Buffett byl doslova tahounem nákupů US akcií po nějaký čas, ale nyní se jich zbavuje poněkud alarmující měrou. Nedávno si doslova postěžoval na neuspokojivou výkonnost US akciových společností Johnson and Johnson (NYSE: JNJ), Procter and Gamble (NYSE: PG) a Kraft Foods (NYSE: KRFT), který byly v jeho rozsáhlém portfoliu.
Které měny jsou na trzích nejvíce obchodované? TOP 10
Pokud vezmeme v úvahu časové rozdíly ve světě, existuje reálná šance, že lze obchodovat měny 24 hodin denně v pracovních dnech na amerických, evropských a asijských trzích. Existuje zde více než 190 zemí na světě s jejichž měnami může být obchodováno, samozřejmě s přihlédnutím k jednotlivým vládním restrikcím.
Nekonečný růst amerických akcií neustává
Americké trhy skončily obchodní měsíc červenec opět slibnými zisky, když hlavní podpůrnou roli pro růst kurzu každé akcie USA hraje aktivita americké centrální banky FED. Představitelé skončili své dvoudenní jednání FOMC FED s výsledkem, že nadále budou držet stimulační aktivitu QE. Ta obsahuje odkup aktiv v měsíčním objemu až 85 mld. USD. Z třiceti významných akciových titulů americké ekonomiky zahrnutých do akciové indexu Dow Jones Industrial(DJI) je z pohledu posledních 6 měsíců v zisku plných 27 akciových titulů. Pouze tři akcie jsou z půlročního pohledu v červených číslech. Konkrétně se jedná o tyto tituly - producent hliníku Alcoa(AA) -10 %, výrobce stavební techniky a strojů Caterpillar(CA) -14 % a počítačová IBM(IBM) -3%. Tučný zisk si připsal výrobce elektroniky Hewlett-Packard Company(HPQ) a to více jak 60 %, což je měsíční zisk 10%!
Americké trhy pokračují na nová maxima
US akciový trh je nadále v dobré kondici a rovněž sentiment investorů nebyl nějak narušen mj. vystoupeními šéfa FED Bernankeho v bankovním výboru Senátu v týdnu. Naopak lze spíše říci, že US centrální banka nadále bude podporovat akcie stimulačně ekonomiku formou aktivity v oblasti odkupů aktiv, tedy státních dluhopisy a MBS.
US trhy po více než měsíci na rekordních maximech
US trhy znovu zasprintovaly v návaznosti na vystoupení šéfa FED Bernankeho o pokračování uvolňovací stimulační aktivity centrální banky, která potřebuje zřejmě přesvědčivější argumenty z ekonomického prostředí, aby začala s jistou modifikací své akce QE. Ta je zatím naplánována v podobě odkupu aktiv (státní dluhopisy a MBS) v měsíčním objemu 85 mld. USD a rovněž udržování takřka nulových úrokových sazeb za účelem tlaku na kratší konec výnosové křivky.
Německo se dlouhodobě potýká s nedostatkem pracovních sil
Německý spolkový úřad práce informoval, že se během roku zvýšil počet pracovních sil ze zemí střední a východní evropy, respektive nových čelnů EU až o 175 tisíc. Může se zdát, že je to hodně, ale v osmdesáti milionovém Německu počet zůstal pod očekáváním. Nadále tak německém pracovním trhu chybí kvalifikované pracovní síly.
Hospodářská sezóna bilancí firem z USA za 2.Q. začíná
Ačkoliv před několika dny skončil měsíc červen a druhý kvartál t.r., již brzy bude startovat sezóna reportů hospodářských výsledků veřejně obchodovatelných firem právě za 2.Q. t.r. A pokud se potvrdí dosavadní trend poklesu odhadů dosahování zisků, bude to pro firmy a jejich akcie nelehká úloha překonat náročné odhady burzovních analytiků a investičních expertů.
Cena ropy pod vlivem vojenské intervence v Sýrii
Hlavní komoditní položka ropa se na začátku dalšího týdne pohybovala kolem hranice 107 USD za barel v důsledku výhledu možné západní (US) vojenské intervence v Sýrii. V případě říjnového kontraktu ropy na NYMEX se to projevilo slabším poklesem o 0,1% na 106,33 USD, poté co v pátek v závěru obchodní seance zažila ropa růst o 1,3%.