Zprávy
Velká rotace a růst výnosů z dluhopisů
Nedávný výprodej US státních dluhopisů, který přivedl jejich výnosy na nejvyšší úrovně za více než rok a současně zaznamenaly akcie rekordní maxima, způsobily diskuse o fenoménu tzv. „great rotation“. Obavy z toho, že US FED může zpomalit svůj masivní nákupní program státních dluhopisů a MBS vedl k tomu faktu, že výnosy 10- ti letých a 30-ti letých vládních bondů povyskočily na nejvyšší stavy za cca 14 měsíců.
Důvěra v US Kongres nejnižší v historii
Důvěra Američanů v instituci Kongresu spadla na nejnižší úroveň vůbec. Podle nového průzkumu Gallupova ústavu kombinované hodnocení Kongresu a Senátu klesalo již čtvrtý rok za sebou. Důvěra v legislativní odvětví je jenom na úrovni 10%, což jsou 3% body níže oproti předchozímu výzkumu.
Zamyšlení nad US akciovými trhy
Začal měsíc červen a akcie víceméně podle některých mnoha předpokladů nezažívají již takové oslavné ódy na svoji výkonnost jako tomu bylo třeba ještě v květnu t.r. Do zaběhlého soukolí dobře pracující americké burzy se vmísily částečky prachu negativních faktorů, které začínají houstnout a koloběh se poněkud zadrhl.
Výhled úrokových sazeb
Sazby na kratším konci výnosové křivky, tedy krátkodobé, jsou z větší části určovány centrální bankou a v USA je to FED. Dlouhodobé úrokové sazby jsou daleko více taženy trhem. Globální průměrná úroková sazba pro dlouhodobé dluhy je výslednicí globální poptávky po úvěrech ve srovnání s globálními zásobami úspor. Klíčovou položkou je zde globální obchodní cyklus, protože poptávka po úvěrech se pohybuje spíše ve vzestupných vlnách, zatímco míra úspor má tendenci ve stejném čase klesat. Především globální kapitál se pohybuje po celém světě a vyhledává nejvyšší návratnost.
Evropa také zažívá rally…jak dlouho?
Od začátku tohoto týdne jsou evropské akcie a to konkrétně ve Španělsku a Itálii v plusu kolem 3%. Spready evropských suverénních bondů se velmi zúžily a evropský index volatility VIX rapidně klesl. Důvody pro tyto skutečnosti mohou být dva. Za prvé, aktuální rozhodnutí maďarské centrální banky o snížení sazeb je již 15. akcí všech centrálních bank v měsíci květnu t.r. Tak se ukazuje, že tento způsob aktivity poskytuje viditelnou podporu rizikových aktivům v globální míře. Za druhé, španělský deficit rozpočtu nesplnil očekávání a zhoršil svá čísla oproti roku 2012 a rovněž nenaplňuje předpoklady EU.
Jaké značky výrobků znají Číňané nejvíce?
Do roku 2030 budou přibližně 2/3 světového obyvatelstva zařazeného do tzv. střední třídy pocházet především z regionu Asie a Pacifiku a zvláště z Číny. Alespoň tak hovoří zpráva firmy Ernst and Young. V současné době je v Číně cca 150 mil. obyvatel v této skupině, ale je očekáváno dosažení hranice 1 mld. lidí.
Podle americko-čínského obchodního výboru a jeho odhadů, reprezentuje tato skupina lidí obchodní příležitost pro americké firmy v objemu 250 mld. USD, což pro tyto společnosti znamená výhodu poměrně značné příležitosti.
Zbytečná evropská debata o úsporách 1. díl
Nejviditelnějším symptomem krize eurozóny se staly vysoké a proměnlivé rizikové prémie, kterými periferní země zóny musí splácet svůj veřejný dluh. Uznávaní američtí ekonomové Carmen Reinhartová a Kenneth Regoff ve své studii předpokládají, že ekonomika země začne prudce klesat tehdy, když rozpočtový schodek přesáhne 90% HDP. Recept na zvládnutí této krize se zdá být jednoduchý: úsporná opatření. Aby bylo možné snížit úroveň zadlužení, musí být výrazně sražen fiskální deficit.
Japonský trh překonal bodově USA, co dále?
Japonský akciový index Nikkei Stock Average (Nikkei 225) zaznamenal po pondělní obchodní seanci +1,47%, čímž se v absolutním vyjádření přehoupl výše než US blue chips index Dow Jones Industrial Average. Jedná se o situaci, která nastala poprvé za více než 3 roky. Japonský benchmark zakončil na úrovni 15360,81 bodů, což bylo výše nad pátečním closingem DJIA na úrovni 15354,40 bodů. Naposledy skončil Nikkei nad DJIA v květnu 2010, když japonský index byl lehce pod hranicí 10700 bodů a DJIA dosáhl mety 10500 bodů.
Největší investice W. Buffetta do US akcií
Jako CEO a hlavní akcionář společnosti Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B), která je ve formě akcií třídy A nejdražší veřejně obchodovatelnou akcií na NYSE s aktuální cenou 168 940 USD (akcie třídy B stojí 112,77 USD), je Warren Buffett nejslavnějším investorem na světě. Jeho způsob investování je dobře známý, když kupuje velké podíly firem, kterým věří.
Američané již (ne)platí tolik církvím
Ve světě charity se může přihodit, že univerzitě se bude dařit poněkud lépe než „stvořiteli“. Zatímco Američané realizují stále více darů, nová studie ukázala, že stále méně směřují do chrámů pobožnosti. V roce 2012 obyvatelé USA darovali z charitativních důvodů 316 mld. USD, což je o 3,5% více než v roce 2011. Jedná se o závěr reportu nadace Giving USA. Ovšem zatímco dary na vzdělávání vzrostly o 7% na 41 mld. USD, náboženské příspěvky mírně klesly o -0,2% na 101,54 mld. USD.