Zprávy
Americké akcie stále na maximech
Rekordní ceny amerických akcií se udržují, vybrané tituly dále pokračují v navyšování letošního maxima. Celý minulý týden pokračovaly akcie v zámoří ve zdolávání nových rekordních maxim v návaznosti na stále trvající podporu centrální banky FED, která zatím není nakloněna nějakým předčasným úpravám svých aktivit odkupu státních aktiv v podobě QE3. Ta tudíž bude pokračovat minimálně do konce tohoto roku.
Debaty o úsporách a dopadech vysokých státních dluhů
Nejviditelnějším symptomem krize eurozóny se staly vysoké a proměnlivé rizikové prémie, kterými periferní země zóny musí splácet svůj veřejný dluh. Uznávaní američtí ekonomové Carmen Reinhartová a Kenneth Regoff ve své studii předpokládají, že ekonomika země začne prudce klesat tehdy, když rozpočtový schodek přesáhne 90% HDP. Recept na zvládnutí této krize se zdá být jednoduchý: úsporná opatření. Aby bylo možné snížit úroveň zadlužení, musí být výrazně sražen fiskální deficit.
Americké akcie boří rekordní bariéry
V závěru minulého týdne jsme mohli být svědky několika nových rekordních zápisů hlavních US akciových indexů, které se dostaly do doposud neprobádaných výšin a zpracovatelé grafických vyjádření tak budou muset upravovat nově svá měřítka. Konkrétně blue chips index Dow Jones Industrial Average(DJIA) se prodral v rámci intradenního obchodování na hodnotu 15009,59 bodů, což je pro akcie USA nové historické maximum.
HSBC hlásí: Kvůli slabé poptávce čínská ekonomika neustále zpomaluje
Aktuální čísla z čínského výrobního sektoru mluví jasně. Produkce tohoto ekonomického giganta už delší dobu výrazně stagnuje, což dokládají i nová data sestavená finanční skupinou HSBC. Během dubna se index hospodářské aktivity PMI propadl z 51,6 na neočekávaných 50,5. Snížení se přitom mělo podle odhadů pohybovat jen v řádech jednotek desetin bodu.
Centrální banky nakoupily v roce 2012 nejvíce zlata od roku 1964
Sentiment drobných investorů na příštích 6 měsíců
Další růst ceny zlata, nebo pokles?
Debaty o takzvaných měnových válkách se přiostřují, a to může vést k zažehnutí plamene pod cenou zlata. Japonsko a několik dalších zemí své ekonomiky podporují kroky, které sice napomáhají exportu, ale zároveň devalvují jejich měnu. Tato opatření mohou snadno způsobit růst ceny zlata. Právě tyto kroky postavily vztah drahého kovu a forexových trhů do nové roviny a znovu napomohly tomu, aby zlato bylo pro mnohé bezpečným přístavem.
Směřujeme nevyhnutelně k bodu, kdy hodnota zlata nebude určována měnou, ale hodnotu měny bude určovat zlato.“ řekl Julian Phillips z GlodForecaster.
10 zemí, jež drží v rukou zlato světa – 4. část (závěr)
Rychlý ekonomický růst Číny došel až do bodu, kdy oficiální růst 7,4% ve třetím kvartálu roku 2012 kdekdo považuje za recesi. Čína má ambice stát se nejsilnější ekonomikou světa, a již nyní je považována za největšího světového výrobce. Aby svou měnu udržela vůči dolaru stabilní, musí kromě amerických dluhopisů mít také hmotná aktiva.
Kdo drží v rukou zlato světa?
Wall Stret Journal zveřejnil 10 zemí, které drží nejvíce zlata a porovnal u nich také procento, které zlato zaujímá v celkových devizových rezervách, HDP z roku 2011, a výkon akciového trhu. Toto srovnání jsme doplnili o analýzu potencionálního pádu eura a jeho vliv na nákup a prodej zlata. Pro mimoevropské národy jsme uvedli některá historická fakta a pokusili se odhadnout další kroky jejich centrálních bank pro několik nadcházejících let.
Oživený trh IPO, až 50% američanů vlastní akcie
Vstřícnou atmosféru na trzích rovněž využily společnosti k realizaci svých plánů na uvedení primárních emisí IPO na burzy. Konkrétně se od počátku t.r. představilo 64 veřejných úpisů a firmy získaly objem 16,8 mld. USD podle firmy Dealogic. Ve srovnání s rokem 2012 se ve stejném období počítaly IPO v objemu 13,1 mld. USD a jednalo se o 73 nových firem. Důkazem oživení trhu IPO je „nával“ primárních emisí v minulém týdnu, kdy se nahromadilo 11 IPO, což je nejrušnější týden od prosince 2007.