Zprávy

Čeká nás převod bohatství? 2.část hyperinflace
Pokračování z 21.8. Nejznámějším případem hyperinflace v historii je Německo za doby Výmarské republiky. Bylo to období od ledna roku 1919 do listopadu roku 1923. Během tohoto období se ceny v Německu zdvojnásobily každých 28 hodin a za celé období byly navýšeny o násobek 20 miliard! Člověk by předpokládal, že zlato za takovýchto okolností obstojí – a také obstálo. Počítáno v německých markách více než dobře. V lednu 1919 stála jedna unce zlata 170 marek. Do konce listopadu roku 1923 však její cena činila 87 trilionů marek. Následující graf situaci ilustruje.

Čeká nás převod bohatství? 1.část
Přirozeným důsledkem dnes tolik zmiňovaného uvolňování měnové politiky je inflace. Jak se říká, a jak velí zdravý selský rozum, všeho moc škodí, a pokud je uvolnění příliš rozsáhlé, inflace se může zvrhnout v hyperinflaci. I když důvodů pro inflaci může být několik, hyperinflace má vždy jen jediný kořen – příliš velká zásoba nekryté měny.

Akcie ČEZ rostly navzdory všem a všemu
Akcie oslabovaly poté, co se na burzu v Praze přelila medvědí nálada z okolních trhů. Index Pražské burzy PX ztratil -0,97% ze své hodnoty při průměrném prázdninovém objemu obchodů 838,857 mil. Kč a skončil na hodnotě 938,90 bodů.

Optimismus ECB chladne, nejistota investorů stoupá
Evropské akcie neudrželi býčí náladu z minulého týdne a začaly prudce ztrácet, ikdyž se v závěru našli kupci, již to nestačilo na návrat do kladných zelených čísel. Na trhy dopadla zpráva o chladném přístupu německé Bundesbanky k případným nákupům dluhopisů Evropskou Centrální Bankou

Akcie Facebooku již ztratily -50 %!
Americké akcie zakončili týden růstem širší index S&P 500 posílil o +0,19 % a začal atakovat hodnoty čtyřletého maximua. Halvní důvod je přičítán lepším makrodatům v USA, než analaytici a investoři očekávali. Poměrně uspokojivé byly i firemní výsledky ve 2. čtvrtletí. Hitem jsou například akcie Applu, trhy netrpělivě očekávají představení jejího nového iPhonu a ženou akcie na maxima kolem 650 USD. Pro zajimavost tržnií kapitalizace již dosáhla 600 mld. USD.

Je svět kvůli biopalivům před další potravinovou krizí?
Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. Řekl to dnes s odkazem na poslední zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předseda správní rady švýcarské potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck.
Svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008. Řekl to dnes s odkazem na poslední zprávu Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) předseda správní rady švýcarské potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck.

Zisk argentinské zestátněné ropné YPF v pololetí klesl o 22,5 pct
Argentinské ropné firmě YPF klesl za šest měsíců roku čistý zisk na 2,13 miliardy argentinských pesos (9,5 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 2,75 miliardy pesos. Vyplývá to z prohlášení společnosti, která byla letos zestátněna. Argentinské ropné firmě YPF klesl za šest měsíců roku čistý zisk na 2,13 miliardy argentinských pesos (9,5 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 2,75 miliardy pesos. Vyplývá to z prohlášení společnosti, která byla letos zestátněna.

Akcie USA rostou
Většina kurzů akcií v USA ke konci týdne rotla. Vyjádřeno akciovými indexy DJI - Index Dow Jones posílil na své tříměsíční maximum a dostal se nad psycholgickou hranici 13 000 b. Širší index S&P 500 z poslední období posiloval o více jak 4 %. Optimismus je přičítán prohlášení guvernéra ECB Draghiho týkající se podpory eurozóny a samotné měnové unie (S&P 500 +1,91 %, Nasdaq +2,24 %). Index Dow Jones se po třech měsících vrátil nad úroveň 13 000 bodů

Apple investory zklamal a propadl o 5%
V dopoledních fázích obchodování se ještě evropské trhy dokázaly držet v mírném plusovém pásmu nebo kolem neutrálních hodnot, nicméně odpoledne se znovu zhoršil sentiment na trzích v důsledku dalšího růstu výnosů vládních bondů. V případě Španělska to bylo u 10-tiletých dluhopisů blízko hranice rostly. Záchranná půjčka pro španělské banky se může přeměnit v další suverénní bailout pro tuto zemi.
Ovlivní produkce bioetanolu ceny potravin?
Německý svaz producentů bioetanolu BDBE oznámil, že produkce bioetanolu v Německu v 1. pol. rostla o +21 % na celkových 295 tis. tun. Důvod prudkému růstu je přičítán zvýšenému podílu bioetanolu v pohonných hmotách jako je motorový benzin. Vláda kancléřky Merkelové v roce 2011 navýšila, v zájmu snížení emisí oxidu uhličitého, limity možného množství bioetanolu v motorovém benzinu z 5% na 10%. Kritici poukazují, že zvýšení produkce biopaliv spolu s velkým suchem v USA a Rusku způsobuje globální neudržitelný růst cen základních potravin.V konečném důsledku to postihne nejvíce třetí svět.