Zprávy

Kam až poklesnou akcie Facebooku?
Akcie Facebooku prožívají na burze doslova peklo, po krátkém růstu hned po vstupu pokračují akcie této sociální sítě neustále směrem dolů. Od svého vstupu na burzu již akcie poklesly o více než 24 %, což odpovídá snížení hodnoty společnosti o 25 miliard dolarů. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg díky tomuto vývoji vypadl ze žebříčku čtyřiceti nejbohatších lidí světa.

Singapur jako komoditní centrum
Tento městský je v této době hlavním centrem v obchodu s ropou, chce se ale stát i největším centrem obchodování mnohem více komodit, nejlépe všech. Musí se uznat, že k tomu má značné předpoklady. Jednak leží v oblasti jihovýchodní Asie, která zažívá a jistě ještě zažívat bude velký ekonomický růst, dále nabízí nízké daňové zatížení a v neposlední řadě malé regulatorní arbitráže, což láká mnoho světových firem, které nechtějí, aby stále musely plnit nařízení regulátora.

Španělsko prodává dluhopisy, aby otestovalo důvěru trhů.
Španělsko se ve čtvrtek pokusilo získat peníze na úvěrových trzích poté, co před několika dny prohlásilo, že tyto trhy jsou pro zemi blokovány. Tento krok – otestovat důvěru trhů v jeho schopnosti poskytnout prostředky – přichází z důvodů zpráv, že Španělsko hledalo finanční pomoc u fondů eurozóny. Evropské autority zatím pracují na tom, aby pomohly bouřlivému španělskému bankovnímu sektoru.

Forex lze obchodovat i bez trendů
Kdokoliv obchoduje na peněžních a kapitálových trzích si je moc dobře vědom podstupovaného rizika. Někteří se mu snaží vhodnými obchody vyhnout, jiní naopak rádi podstupují větší riziko s vidinou většího zisku. Sentiment na trzích zde hraje velkou roli a i když technická analýza naznačuje určitý vývoj, nálada na trzích může tuto analýzu během chvilky smazat. Pro tento vztah k riziku se zažil výraz RORO (\"risk on/risk off\"). Pokud investoři nahlížejí na trhy optimisticky, tedy \"risk on\", pouštějí se i do rizikovějších aktiv, jako je například brazilský real či indická rupie. Pokud jsou ale investoři nastaveni na \"risk off\", směřují své finance do bezpečnějších vod, jako je tradičně americký dolar nebo japonský jen.

Americké indexy si připsaly nejvyšší zisky
Včerejší seance na akciových trzích byla velice úspěšná, což se odrazilo na vývoji kurzu akcií a indexů. S&P 500 si připsal 30 bodů (+2,30 %) a zavřel na hodnotě 1 315,09, což je největší růst od 20. prosince loňského roku. Dow Jonesův index vzrostl o 287 bodů (+2,40 %) a zavřel na hodnotě 12 412,37. Technologický NASDAQ si připsal 67 bodů (+2,40 %) a uzavřel na hodnotě 2 546,32. Jedná se o nejvyšší zisky v roce 2012.

Ropa vstoupila do medvědího trhu – analytici očekávají další pokles
Cena ropy klesá. Od 24. února cena spadla o více, než 20% a analytici varují, že by pokles mohl dále pokračovat. Červencové futures kontrakty poklesly během úterý až na $ 87,95, což odpovídá 20,6% poklesu vůči letošnímu maximu, které činí $ 110,85. Tohoto maxima bylo dosaženo 24 února. Ceny ropy nejbližšího kontraktního měsíce se blíží ztrátě 17% za květen, což představuje největší měsíční pokles od prosince roku 2008.

Ropná společnost YPF bude těžit ve velkém
Tato argentinská ropná společnost zažila v poslední době mnoho zvratů. Tiskem nedávno proběhla zpráva o ukončení majetnické účasti španělské firmy Repsol, když argentinská vláda společnost zestátnila a Repsolu ponechala omezenou možnost rozhodování. Repsol žádá za svůj nucený odchod odškodnění ve výši 10,5 miliardy dolarů, což však argentinská vláda odmítá uhradit a celý spor spěje k soudu. Jedním z důvodů tohoto kroku jsou nedostatečné investice do společnosti a tím ohrožení energetické samostatnosti státu. Během deseti let se těžba ropy a plynu snížila až o 80 %, což způsobovalo v zemi nedostatek pohonných hmot, jejichž cena raketově stoupala.

Pohonné hmoty v Česku konečně zlevňují
Cena ropy na světových trzích pokračuje ve svých propadech, což se pozitivně projevuje na ceně pohonných hmot v České republice. Již pátým týdnem kurz ropy klesá, jedná se o nejdelší období od ledna roku 2007. V současné chvíli se ropa Brent obchoduje za cenu 99,06 USD za barel, západotexaská ropa je na ceně 83,98 USD za barel. Ropa reaguje na dluhovou krizi ve světě a také na velmi nízký hospodářský růst ve většině zemí.

Měly by si Spojené státy více půjčovat?
Pokud při současných ekonomických problémech existuje vůbec nějaká výhoda, je to bezesporu tato: ceny úvěru pro USA dosáhly rekordně nízké úrovně, což pro vládu tvoří příležitost k dosažení mnohého – prostřednictvím potřebných investic za nízkou cenu. Vláda USA si díky statusu bezpečného přístavu může půjčovat za sazby 0,6% na 5 let, 1,6% na 10 let a 2,55% na více než 30 let. Tyto výnosy ostře kontrastují s těmi, které věřitelé požadují po Řecku, Španělsku, a Irsku.
Apple: Úspěch z představených novinek
Technologický gigant právě představil několik vylepšení svých produktů, což jistě dlouhodobě posílí byznys společnosti.
Na své každoročně pořádané Apple Worldwide Developers Conference Apple nepředstavil „velkolepý úspěch“ nové interaktivní TV, ve kterou někteří z obchodníků doufali. Ale přesto poskytl několik samostatných velmi působivých novinek, které přinesly mnoho vylepšení jak po stránce softwarové, tak hardwarové. Zcela jistě tak pomohou společnosti v budování dlouhodobě úspěšného byznysu.
Investoři by neměli zapomenout, že ačkoli největším motorem růstu byly iPhone a iPad, Mac řada také stále roste a je důležitou částí byznysu, se spoustou příležitostí chopit se značného podílu na trhu.