Zprávy

Komodity posilují díky ropě a zlatu
Minulý týden zaznamenaly komodity vzestup. Nejvíce zhodnotily vzácné kovy, naopak průmyslové kovy a zemědělské komodity tento trend nenásledovaly. Co to zapříčinilo? Nejvíce spory na Středním východě, oslabení dolaru z důvodu potvrzení záchranného balíčku pro Řecko a také vzestup akciových trhů.

5 akcií na dobu padesáti a více let
Nick Kapur: V minulosti, když jsem byl ještě analytik, míval jsem spoustu času – času zabývat se bádáním, jít do detailu, zkoumat konferenční hovory, dokonce volat vedoucím manažerům. Byla to zábava (ano, jsem divoký), ale teď už nejsem analytikem. Způsob, jakým jsem investoval, se musel vyvinout.

Podílové fondy v loňském roce poklesly o 23,4 mld. Kč
Asociace pro kapitálový trh oznámila pokles majetku fondů o 23,4 mld. Kč na 224 miliard Kč. I přesto, že fondy jsou méně agresivní investiční způsob, tak i zde loni klienti prodělali. Bylo to způsobeno hned několika faktory. Nejdůležitějším byl celkový pokles klientů o investování.

ČEZ loni vydělal 41 miliard korun
Energetický gigant ČEZ oznámil své výsledky za poslední čtvrtletí roku 2011. Čistý zisk činil 14,3
miliardy korun a za celý rok sumu 41 miliard korun. Tento zisk odpovídá tržbám, které přesáhly
více jak 209 miliard korun.

Očekávaná záchrana pro Řecko se rýsuje v Bruselu
Ministři 17 zemí eurozóny a další přední evropští představitelé se sešli za zavřenými dveřmi v Bruselu, aby projednali za poslední dva roky již druhý záchranný plán pro Řecko, tentokrát ve výši 130 miliard eur (172 miliard dolarů). Cílem je snížení dluhového zatížení země o 100 miliard eur.

(Ne)Bankrot Řecka ve šlépějích Argentiny 2001
Uprostřed toho všeho navrhují vládní představitelé další tvrdá úsporná opatření, přestože je už dva roky nejsou schopni úspěšně uplatnit. Sokromí věřitelé se nijak netají se svou skepsí, ale zatím společně zatínají zuby a i přes své obavy se chystají poslat další balík peněz do možná bezedné jámy.

Index globální ekonomiky oslabuje a VIX je na dně
Baltic Dry Index, který býval považován za jeden z klíčových ukazatelů globální ekonomické aktivity, se propadá na nejnižší hodnoty za posledních 25 let. Podle Dennise Gartmana ale není důvod k obavám. Na CNBC se autor Gartman Letter pochlubil, že tento index sleduje už patnáct let a že to byl možná on, kdo jej popularizoval u širší investorské veřejnosti.

Zkušení Investoři nevěří ziskům firem
FED nastartoval další vlnu optimismu, ponecháním rekordně nízkých úroků i na další období. Investoři jsou pod tlakem optimismu medií, většina akcií pomalu, ale jistě roste.Vybrané americké firmy navyšují své zisky.Po dvou až třech letech si některé americké akcie připisují více jak 100% nárust. Tak proč tan pesimismus ?! Optimismus mohou brzdit některé dlouhodobější ukazatele. Akcie amerických společností jsou totiž stále pod 50-ti letým průměrem. Například index S&P 500 se nedostal nad dlouhodobý průměr P/E 16,4 více jak rok. V minulosti bylo podobně stagnující období kolem roku 1973. Býci vítězí, nárusty od propadu 2008 jsou nejrychlejší za posledních 25 let.

Výsledky Google investory nepřesvědčili, akcie klesají
Akcie největšího internetového hráče na světě klesají již týden ze 670 na dnešních 570 USD. Investory nepřesvědčili výsledky 4Q roku 2011. Ve srovnání s Apple, který naopak poslední 4 mesíce neustále roste ze 310 na dnešních 445 USD. Google je v současnosti jediný vážný konkurent facebooku, prostřednictvím svého Google Plus, který překonal 90 milionů uživatelů
Prezidentský kandidát Ron Paul vytáhl na šéfa FEDu Bernankeho inflaci
Během středečního projevu předsedy FEDu Bena Bernankeho před Výborem pro finanční služby House Financial Services Committee, byl šéf FEDu dotázán texaským republikánem Ronem Paulem, jež je znám svou kritikou současného systému, zda také sám nakupuje.