Ukrajina, ropa, EUR/USD a zlato
4.3.2014 18:50
Jedno z možných opatření je cílené zmražení aktiv a vízová omezení pro ruské úředníky zodpovědné za invazi na Ukrajinu. Spojené státy by v extrémním případě mohly odstřihnout ruské banky od amerického finančního systému, pokud by byly schopné doložit jejich zapojení do financování terorismu, nelegálního obchodu se zbraněmi nebo praní špinavých peněz. To by ruskou ekonomiku mohlo citelně poškodit. Takováto opatření ale těžko naběhnou rychle. Stejně tak jako omezení zahraničního obchodu a vzájemných investičních dohod.
Ruská ekonomika zahraniční investice potřebuje. Růst byl v posledním roce nejslabší od roku 2009, přebytek běžného účtu nejnižší od roku 1997 a v posledních dvou letech ze země ročně odtékaly investice za zhruba 60 miliard dolarů.
Problém také je, že obchodní sankce dávají smysl především, pokud je přijme Evropská unie. V ní končí přes 40 % ruských vývozů. Řada dovozů z Ruska ale není pro Evropu lehce nahraditelná a bude recipročně bolet především ty velké ekonomiky, které jsou hodně závislé na ruském plynu (například Německo z Ruska bere okolo 35 % všech svých dodávek). Současně má řada evropských zemí s Ruskem nadstandardní obchodní vztahy (Itálie, Kypr). Jakékoliv
sankce přitom musí být schváleny jednomyslně všemi členskými zeměmi EU. Dá se tedy předpokládat, že Evropa bude vůči Vladimiru Putinovi o poznání shovívavější, než byla vůči Viktoru Janukovyčovi. V jeho případě se nakonec ekonomické sankce EU ukázaly být relativně účinnou zbraní.
Komodity
Rostoucí napětí na Ukrajině včera (3. 3. 2014) nadále podporovalo ropu i zlato, jejichž ceny dokonce rostly obdobnými tempy. Zatímco cena zlata roste díky svému statutu “bezpečného aktiva”, tak cenu ropy tlačí vzhůru fakt, že Rusko je jejím významným producentem (třetí největší producent kapalných paliv na světě). Obdobný scénář se odehrává i v případě plynu, jehož je Rusko druhým největším producentem. V obou případech je hlavním ruským odběratelem Evropa, na kterou by tím pádem rovněž dopadly případné tvrdší sankce USA vůči Rusku. Klíčovým faktorem pro další vývoj ceny ropy bude následující vývoj situace na Ukrajině, ta zůstává v tuto chvíli značně nejistá.
EUR/USD
Dolar včera v průběhu dne postupně posiloval, když obrázky vojáků na Ukrajině mu hrály mírně do karet. Jako další podporu lze interpretovat i data z americké podnikatelské nálady, když index ISM vzrostl více, než se čekalo a navíc v prorůstové položce nových objednávek. Vystoupení prezidenta Draghiho před evropským parlamentem mělo na dolar jen omezený vliv. Dnešek bude z pohledu dat zcela nezajímavý a tak pozornost bude zcela upřena ke Krymu a západní části Ukrajiny. Eventuální eskalace směrem k válečnému konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou by rozhodně byla vodou na mlýn americkému dolaru.